Udržateľné a originálne:
Svadobné trendy pre rok 2023

Plánujete tento rok svadbu a hľadáte inšpiráciu? Práve pre vás sme pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete, aké trendy dominujú svadobnej sezóne 2023. Samozrejme, nemusíte sa riadiť všetkým, ale môžete si vybrať len niektoré aspekty, ktoré do vášho svadobného dňa zahrniete.

10 tipov na dokonalú svadbu v roku 2023

1. Udržateľnosť na prvom mieste

Svadobným trendom číslo jeden je určite eko svadba, ktorá sa nesie v duchu udržateľnosti. Priznajme si, že počas jediného svadobného dňa sa často vyprodukuje veľa zbytočného odpadu. To sa ale našťastie mení, pretože ľudia sa stále viac zaoberajú tým, ako veľkú ekologickú stopu po sebe zanechávajú. Čo sa týka výzdoby, na plnej čiare vyhráva výroba vlastných svadobných dekorácií z prírodných či recyklovaných materiálov (nech žije metóda DIY alebo „do it yourself“) alebo používanie výzdoby z druhej ruky.

Ďalším, veľakrát nie úplne udržateľným aspektom, bývajú darčeky pre novomanželov. Najlepšie je pripraviť si zoznam svadobných darov, ktorý zverejníte na vašom svadobnom webe, alebo ho priložíte k pozvánkam. Vďaka tomu dostanete len to, čo naozaj potrebujete. Ak nechcete byť až tak direktívni, môžete svadobčanom poslať aspoň tipy na svadobné darčeky, kde uvediete, aké darčeky uprednostňujete. Okrem praktických vecí do domácnosti môžete požiadať aj o drobné eco-friendly maličkosti, ako napríklad semienka na sadenie, izbové rastliny v črepníkoch, DIY darčeky alebo produkty lokálnych výrobcov.

2. Svadobné obrúčky oslavujúce ekológiu a ručnú prácu

Pri udržateľnosti ešte zostaneme, pretože je in aj na poli svadobných prstienkov. Z hľadiska ekológie, etiky aj ceny je viac než priaznivé si vymeniť svadobné obrúčky z recyklovaného zlata alebo platiny. A ak ich zdobí diamant, odporúčame dať prednosť tým lab-grown – teda diamantom, ktoré sa nezískavajú ťažbou, ale rastú v laboratóriu.

 • Eternity obrúčka s lab-grown baguette diamantmi a komfortný prsteň Agathon
  Eternity obrúčka s lab-grown baguette diamantmi a komfortný prsteň Agathon
 • Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a klasická komfortná obrúčka Yash
  Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a klasická komfortná obrúčka Yash
 • Prsteň v tvare vetvičiek s lab-grown diamantmi a komfortný prsteň Elly
  Prsteň v tvare vetvičiek s lab-grown diamantmi a komfortný prsteň Elly
 • Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky komfortný prsteň Lyssa
  Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky komfortný prsteň Lyssa
 • Minimalistický prsteň s lab-grown diamantmi a pánský komfortný prsteň Britta
  Minimalistický prsteň s lab-grown diamantmi a pánský komfortný prsteň Britta
 • Dámsky prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky plochý prsteň Payton
  Dámsky prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky plochý prsteň Payton
 • Zlatý eternity prsteň s lab-grown diamantmi a pánský plochý prsteň Magee
  Zlatý eternity prsteň s lab-grown diamantmi a pánský plochý prsteň Magee
 • Vintage obrúčka s lab-grown diamantmi a komfortný pánsky prsteň Octave
  Vintage obrúčka s lab-grown diamantmi a komfortný pánsky prsteň Octave

Svadobné obrúčky s lab-grown diamantmi

Ďalším veľkým trendom medzi svadobnými prsteňmi je určite originalita. Nebojte sa dať najavo vašu výnimočnosť prostredníctvom atypických svadobných obrúčok, ktoré nikto iný nemá. Ak chcete vzdať hold tradičnej klenotníckej práci, mrknite na naše nové svadobné obrúčky s ručnou rytinou, kde nájdete neúrekom nádherných, do detailov prepracovaných motívov – napríklad ručnú rytinu morských vĺn, kvetov, nočnej oblohy, driev, hôr alebo mrakov.

 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou slnka Ozzy
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou slnka Ozzy
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou hviezd Kirby
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou hviezd Kirby
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou mrakov Bowen
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou mrakov Bowen
 • Zlaté svadobné obrúčky so zdobenými okrajmi Myron
  Zlaté svadobné obrúčky so zdobenými okrajmi Myron
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou hôr Jannick
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou hôr Jannick
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou mesta Peggy
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou mesta Peggy

Svadobné obrúčky s ručnou rytinou

Tip: Chcete vedieť, aké svadobné prstene fičia tento rok? Prečítajte si článok o trendy svadobných obrúčkach.

3. Svadobné šaty v roku 2023...

... sú často jednoduché modely zo splývavých látok, ozvláštnené rafinovaným a sexi rozparkom na chrbte či na boku alebo zaujímavými rukávmi, ktorým dominujú najmä rukávy zvonového strihu. Ďalším veľkým trendom sú dvojdielne svadobné šaty pozostávajúce z topu a sukne či nohavíc. Alebo aj elegantné nohavicové kostýmy v bielom i krémovom odtieni. Voľba dvojdielnych svadobných šiat je pre váš šatník udržateľnejšia, pretože jednotlivé kúsky môžete využiť v mnohých ďalších outfitoch pri iných príležitostiach. A ak si šaty požičiate, alebo zadovážite z druhej ruky, tak ešte lepšie! Minimalistické svadobné modely pokojne doplňte výraznejšími šperkami (napríklad širokými náramkami, masívnejšími náhrdelníkmi či väčšími náušnicami), ktoré môžu byť celokovové alebo osadené drahokamami vo farbe roka Viva Magenta.

Dvojdielne svadobné šaty
Svadobný veniec pre nevestu

Ženísi nemusia zostávať pri klasických čiernych alebo tmavomodrých oblekoch. Veľkým hitom tohto roka sú všetky tóny béžovej (a ak plánujete neformálnejšiu svadbu, pokojne zabudnite na sako a oblečte si len traky s bielou košeľou), ale aj ďalšie zemité odtiene (ako napr. hnedá, terakotová, slivková alebo zelená). Vedľa nešliapnete ani s potlačou vo vzore kocky v drobnom, ale aj v maxi prevedení. A na čo by muži nemali zabudnúť? Predsa na doplnky v podobe kvalitných hodiniek a pánskych šperkov, ako sú manžetové gombíky a trendy pečatné prstene.

4. Svadobná hostina s výberom jedál pre každého

Ako vidíte, prvý a najdôležitejší svadobný trend (udržateľnosť) určuje veľa ostatných aspektov modernej svadby, čo platí aj pre hostinu. Do popredia trendov sa dostávajú regionálne špeciality, pripravené zo sezónnych surovín, najlepšie v bio kvalite. Namiesto klasického niekoľkochodového menu sa servíruje polievka a ostatné jedlo je podávané formou bufetu, kde si každý dá naozaj len to, na čo má chuť (skvelou voľbou a zábavnou „atrakciou“ sú aj vonkajšie food trucky, ktorých ponuka sa na Slovensku stále rozširuje). Určite sa hodí vopred si zistiť, aké sú preferencie vašich hostí a podľa toho zostaviť menu, alebo doň rovno zakomponovať aj bezlepkové, bezlaktózové, vegetariánske či vegánske jedlá.

5. Znovupoužiteľná svadobná výzdoba

Ako sme už spomenuli vyššie v článku, medzi svadobnými dekoráciami jednoznačne vyhrávajú tie z prírodných alebo recyklovaných materiálov – balónikom a konfetám už vo väčšine prípadov odzvonilo. Ak ide o kvetinové dekorácie, popredný svadobný trend roku 2023 predstavujú sušené kvety, pampová tráva a eukalyptus – a to ako ozdoby stolov, tak aj svadobná kytica – pretože sa aj po akcii môžu znovu využiť. Ďalším variantom, najmä ak chystáte svadbu v boho štýle, je výzdoba a kytica z romantických lúčnych kvetov.

Moderné sú kvetinové aranžmány, zavesené na svadobnom oblúku či slavobráne, nad stolmi alebo pripevnené na fotostenu. Obzvlášť trendy, samozrejme, budú, ak zvolíte kombináciu kvetov (živých i sušených), kde sa objaví aj magentová farba roku 2023. Ďalším obrovským hitom sú svetelné neónové nápisy, ktoré úžasne rozžiaria váš šťastný deň. Môžete si ich nechať vyrobiť na prianie alebo si prenajať neón s nápisom, ktorý vás najlepšie vystihuje.

Svadobná kvetinová výzdoba
Svetelné neónové iniciály na svadbu

6. Čo je malé, to je pekné alebo nevesta so ženíchom na úteku

Po dlhom období covidovej pandémie môžeme konečne oslavovať bez obmedzení. Veľa ľudí si však uvedomilo, že malá intímna svadba presne zodpovedá ich vkusu – takže to, čo bolo v posledných dvoch rokoch nutnosťou, je teraz zámerom a jedným z trendov roku 2023. Ide o tzv. mikrosvadbu, na ktorej oslavujete len s 10 až 20 ľuďmi. Ďalším variantom je úteková alebo tajná svadba, počas ktorej majú nevesta a ženích obrad niekde vo svete (napr. pri mori alebo v Las Vegas) sami či len so svedkami.

7. Na čerstvom vzduchu

Ďalším trendom je svadba pod šírym nebom. Pre vonkajší obrad je ideálny svadobný oblúk, ktorý sa dá opäť zapožičať alebo mať z druhej ruky. Obzvlášť módne sú oblúky geometrických tvarov, polkruhové, trojuholníkové alebo šesťhranné. A ako sme už písali, je vhodné ich ozdobiť lúčnymi alebo sušenými kvetmi vo vybraných svadobných farbách.

Svadobný oblúk s kvetinovou výzdobou

8. Online pozvánky dominujú

Ručne písané pozvánky sú určite krásne (najmä tie, ktoré sú z ručného bavlneného papiera), ale musíte rátať s vyššími nákladmi pri ich kúpe a aj pri tvorbe pozvánok. Preto je tento rok viac trendy (a tiež lacnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu) poslanie pozvánok online, ktoré môžete doviesť k dokonalosti napríklad pomocou bezplatnej verzie používateľsky prívetivého grafického programu Canva. Na online pozvánku sa hodí uviesť aj váš svadobný web, ktorého tvorba tiež nie je veľmi komplikovaná. Vďaka webu a online pozvánkam rýchlejšie zistíte, kto na svadbu príde a kto nie, ale aj prípadné potravinové alergie hostí a veľa ďalších dôležitých informácií.

9. Menej formálny svadobný obrad

Ak sa vám zdá svadobný obrad na matrike príliš nudný a neosobný, usporiadajte ho inde! Napríklad v parku, na lúke, v lese alebo pokojne aj u vás na záhrade. Ak chcete civilný obrad, na altánku musí byť štátny znak a nesmie chýbať schválenie matrikárkou. Ak sa rozhodnete pre symbolickú svadbu, oddávať vás môže niektorý z vašich blízkych priateľov alebo rodinných príslušníkov. Po nej si však aj tak budete musieť odskočiť na radnicu spolu so svedkami, kde podpíšete formálny oddací list. Okrem radnice alebo kostola vás však môže s platnosťou oddať aj oddávajúci z iných cirkví než je tá rímskokatolícka.

10. Svadby skoro a offline

Novým svadobným trendom je svadba ráno alebo na obed. Popoludní si tak môžu všetci oddýchnuť a večer si užiť after párty v plnej sile. Stále viac párov dáva prednosť svadbe offline, teda bez mobilného telefónu, čím chcú zabezpečiť, že si všetci prítomní užijú tie čarovné okamihy a nesústredia sa na nepretržité fotenie a nakrúcanie videí. Tu je však potrebné dobre vybrať skúseného svadobného fotografa a prípadne aj kameramana, vďaka ktorým budete mať perfektne zvečnené všetky krásne spomienky na váš jedinečný deň.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Čo je v roku 2023 out?

Niektoré trendy sú už skrátka pasé. Takže s čím si tento rok na svadbe nemusíte lámať hlavu?

Svadobné hashtagy

Špeciálne hashtagy ako napríklad #lucpet2016 pre svadbu Lucie a Petra v roku 2016 sú už zastaralé a zbytočné. Používanie týchto hashtagov má nežiadúce dôsledky, pretože hostia sa často ponoria do svojich mobilov, fotia veľa záberov a automaticky ich zdieľajú na sociálnych sieťach. Namiesto toho by ste mali podporiť svojich hostí, aby nechali fotografovanie na profesionálov a naplno si užili čaro daného momentu.

Jednotné šaty pre družičky

Je to neoriginálne a neosobné. Navyše, každá žena má inú postavu, tón pleti aj farbu vlasov, takže jej pristane iný strih a farba šiat. Družičky môžete maximálne požiadať, aby sa zladili do podobných odtieňov modelov, ale ani to by nemalo byť povinnosťou. Naopak ich môžete podporiť v udržateľnom premýšľaní tak, že ich necháte vyvetrať šaty, ktoré im už visia v skrini.

Uvítacie taštičky

Na tento trend, ktorý bol v minulosti obľúbeným najmä v zahraničí, môžete pokojne zabudnúť. Vďaka tomu ušetríte náklady na kúpu taštičiek, ale aj na drobné darčeky vnútri, za ktoré by ste vo väčšom počte zaplatili nezmyselnú sumu. Vašim darčekom pre hostí je celá svadba, ktorej cena môže byť aj bez tejto položky dosť vysoká.

Ohňostroj

Táto cenovo náročná záležitosť je absolútne zbytočná a navyše aj nezdravá. A to ako pre prírodu, tak pre ľudí a zvieratá, pretože obsahuje veľa škodlivých látok. Pri jeho odpaľovaní navyše môže dôjsť k škaredým úrazom a domáci miláčikov stresuje.

 • Netradičné zlaté svadobné obrúčky s diamantmi Gera
  Netradičné zlaté svadobné obrúčky s diamantmi Gera
 • Zlaté svadobné obrúčky s voľbou písmen po obvode Noto
  Zlaté svadobné obrúčky s voľbou písmen po obvode Noto
 • Tepané svadobné obrúčky so škrabaným povrchom zo zlata Alette
  Tepané svadobné obrúčky so škrabaným povrchom zo zlata Alette
 • Mierne zaoblené snubné prstene z karbónu s tromi diamantmi Kean
  Mierne zaoblené snubné prstene z karbónu s tromi diamantmi Kean
 • Zlaté obrúčky so zdobenými okrajmi a diamantmi Bryce
  Zlaté obrúčky so zdobenými okrajmi a diamantmi Bryce
 • Zlatý prsteň s modrými diamantmi a pánsky komfortný prsteň Silvana
  Zlatý prsteň s modrými diamantmi a pánsky komfortný prsteň Silvana
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou vĺn a diamantmi Eloise
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou vĺn a diamantmi Eloise

Pár bonusových trendov na záver

 • V roku 2023 sa hodí mať na svadbe okrem družičiek aj ich pánske polovičky alebo družbov. Hlavný družba je spravidla svedok ženícha, ale tento rok je in mať „mužských družičiek“ pokojne viac.
 • Zadovážte si na svadbu instantný fotoaparát Polaroid. Každý hosť dostane príležitosť sa odfotiť. Krátky odkaz a fotku potom nalepí do pamätného albumu, ktorý vám zostane na pamiatku.
 • Ďalšou modernou vychytávkou je personalizovaný podnos, v ktorom sa odovzdávajú svadobné obrúčky počas svadobného obradu. Môže byť v podobe drevenej škatuľky, podložky alebo aj misky z materiálu Jesmonite. A nesmie chýbať ozdoba v podobe krstných mien snúbencov, dátumu a prípadne aj miesta svadby.
Ako sa vám páčia svadobné trendy tohto roka? My v Eppi sme veľkí fanúšikovia udržateľnosti a máme radosť, že sa stáva dôležitou súčasťou svadobných príprav. A ak vás zaujíma, čo ďalšie fičí v tomto roku, prečítajte si náš článok o trendoch 2023 medzi zásnubnými prsteňmi.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky