Svadobný obrad a jeho možnosti

Svadba spravidla začína svadobným obradom, ktorý je jej najdôležitejšou časťou. Preto niet divu, že ho chce mať každý pár čo najdokonalejší. Bez obradu by nebol Mendelson, svadobné obrúčky, svadobný sľub, svedkovia a ani „ÁNO“ a slzy dojatia. My sa pozrieme na to, čo všetko môžete mať pri svojom svadobnom obrade inak, než si myslíte. A ak neviete, prečo sa vraví, že sa ľudia „berú”, tak to sme pre vás zistili tiež...

Späť do minulosti

Už ako malé dievčatká si ženy v hlave vytvárajú obraz dokonalého svadobného dňa. Prepych v podobe svadby podľa seba tu ale nebol vždy. Dnes si už len ťažko dokážeme predstaviť, že v minulosti sa sobáše dohadovali dlho dopredu. Vo väčšine prípadov nevestu ženíchovi vybrala rodina podľa majetku alebo spoločenského postavenia.

Vtedy nemohla byť reč ani o láske, nie to ešte o plánovaní svadby. Dnešné nevesty sa práve na tieto povinnosti tešia najviac a majú ich premyslené do posledného detailu. Predtým však bolo hlavnou úlohou novomanželov zväčšiť majetok, zaistiť potomkov a zabezpečiť tak celú rodinu či dokonca celý rod.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Formy povolených obradov sa v minulosti menili podľa politickej situácie:

 • do 19. storočia dominovali cirkevné obrady a sviatosť manželstva bola dôsledne dodržiavaná.
 • počas prvej republiky sa začali povoľovať civilné zväzky so svedkami a zapisovateľom tak, ako ich poznáme dnes.
 • po 2. svetovej vojne sa už smeli uzatvárať zväzky len na národnom výbore. Tam museli dokonca aj tí, ktorí si chceli odprisahať svoju lásku pred Bohom.
 • po Nežnej revolúcii sa mnoho vecí zmenilo aj v oblasti svadobných obradov. Zasnúbené páry majú teraz hromadu možností, o ktorých vám povieme nižšie.

Čo sa nezmenilo

Existujú však tradície, ktoré sa zachovali dodnes, len sa ich podoba časom prispôsobila trendom.

Svadobné obrúčky poznali už starí Egypťania. Krúžok odjakživa symbolizoval nekonečnú lásku a na prstenníku ľavej ruky sa nosí preto, pretože odtiaľ tečie krv priamo do srdca. U nás si obrúčky chudobnejšie páry vyrábali z kostí, dreva, alebo plietli z trávy. Prstienky sa dokonca stali meradlom bohatstva.

Svadobné šaty majú už po stáročia bielu farbu, ktorá symbolizuje nevinnosť a počestnosť. Aj preto sa šaty nosili až ku krku, výstrihy veľmi populárne neboli. Vzhľadom na dobu sa šili z lacnejších materiálov a často sa stávalo, že sa po svadbe prešívali napríklad na perinky pre deti.

Zaujímavá je aj tradícia družičiek, ktoré sa mali čo najviac podobať neveste, aby zmiatli zlých duchov.

Svadobné obrúčky z ružového zlata
Svadobné obrúčky už po stáročia symbolizujú nekonečnú lásku.
Nevesta v bielych svadobných šatách ide k oltáru
Svadobné šaty sa najčastejšie nosia biele, pretože tá je farbou nevinnosti.

Čo pri svadobnom obrade mať nemusíte a čo je naopak nutnosť

Dnes môžete vyberať z hromady miest, kde váš obrad prebehne. Kostol, zámocký park, hotelová záhrada alebo pláž? Všetko je možné, len každé miesto má svoje špecifiká a trošku iné náležitosti, ktorými sa treba riadiť.

Svadobné obrady mimo Slovenska, nech už je to romantika na exotickej pláži alebo dobrodružstvo na zamrznutom ľadovci, majú svoje kúzlo. Ak ale takúto svadbu plánujete, všetko dôležité, čo bude na svadbu v zahraničí potrebné, sme pre vás dali dokopy v našej ďalšej nápovede.

Najbežnejšie formy obradov na Slovensku sú na papierovanie jednoduchšie. Na civilný obrad potrebujete len „pár“ nevyhnutných dokumentov a dvoch svedkov. Na svadbu v kostole musíte byť navyše pokrstení (alebo aspoň jeden z vás).

Prišli, odpovedali a podpísali

Aj tak jednoduché to môže byť. Výmena obrúčok, svadobný sľub a ani prvý novomanželský bozk nie sú povinnosťou. Zjednodušene povedané, potrebujete naozaj len prísť, odsúhlasiť si priezvisko, ktoré budete po svadbe používať, odpovedať na otázku, či dobrovoľne vstupujete do manželstva a potom všetko s dvomi svedkami podpísať.

Otázka o dobrovoľnom vstupe do manželstva je uzákonená v občianskom zákonníku, a preto musí pri svadobnom obrade vždy zaznieť.

Máte inú predstavu o oddávajúcom? Vyberte si toho svojho

Samozrejme, obrad opísaný vyššie bol len zveličeným a veľmi skráteným variantom. Ak túžite po niečom s osobnejším prístupom, je tu aj taká možnosť.

Bez oddávajúceho by svadobný obrad neprebehol. Je to človek, ktorý vás i svadobčanov celým obradom prevedie, bude hovoriť o vás a vašom živote a nakoniec vás prehlási za novomanželov. Je to teda človek, na ktorom skutočne záleží. Mnoho párov sa preto rozhoduje pre oddávajúceho tzv. na objednávku.

Farár hovorí do mikrofónu
Bez oddávajúceho by svadobný obrad prebehnúť nemohol.
Ženích a nevesta v kostole
Je sprievodcom obradu a nakoniec vyhlasuje dvojicu za novomanželov.

Ako to spraviť? A aká je cena takéhoto svadobného obradu?

Ak ste kresťania, kňaza si môžete vybrať a dohodnúť sa s ním na všetkom potrebnom.

Pri civilnom sobáši to už tak jednoznačné nie je. Oddávajúci je väčšinou starosta mesta alebo mestskej časti, v ktorej sa svadba koná. V tomto prípade sa môžete stretnúť s tým, že oddávajúci má pripravený univerzálny príhovor, ktorý nemení. Obrad tak pôsobí dosť neosobným dojmom. V svoj deň D sa ale nikto nechce cítiť, akoby bol len ďalší v rade. Riešením sú potom oddávajúci z menších cirkví alebo hnutí.

Takýmito oddávajúcimi môžu byť buď reverend alebo pastor, ktorí ale požadujú aspoň vieru v Boha. Ak ste úplní ateisti, bude pre vás lepšou voľbou liberálnejší duchovný, tzv. Unitár. Tých je však na Slovensku veľmi málo.

Títo duchovní s vami preberú všetko, čo sa obradu týka. Svadobné sľuby, príhovor o vás, vašich rodinách i vašom doterajšom spoločnom živote. Dohodnete sa jednoducho na všetkom, čo si budete priať spomenúť a takisto na mieste konania svadby. Cena svadobného obradu sa odvíja od vašich konkrétnych požiadaviek a je preto veľmi individuálna. Väčšinou sa rieši formou príspevku pre danú cirkev.

Keď sa povie...

“brať sa“

Ako to na vás pôsobí? Toto slovo väčšinou sprevádzajú radostné pocity aj napriek tomu, že jeho pôvod k tomu má naozaj ďaleko. Vyplýva totiž z niekdajších násilných únosov neviest. Keď mal silný ženích záujem o nejakú ženu, tak si ju jednoducho „vzal“. Väčšina týchto únosov bola spätne legalizovaná, pretože nevesta únosom stratila počestnosť a rodina si nemohla hanbu dovoliť. Od tých dôb sa ľudia jednoducho berú a ak neumreli, žijú tam dodnes. :)

“prísť o venček“ a „ísť pod čepiec“

V minulosti chodili bez pokrývky hlavy len panny, ktoré si vlasy zdobili venčekom z kvetín. Keď sa žena vydala, prišla o panenstvo, a tak musela svoje vlasy začať schovávať pod nejakú pokrývku hlavy. Väčšinou to bola šatka alebo čepiec.

Nevesta a ženích v lese
Svadobný obrad môže prebehnúť kdekoľvek...
Svadba v orientálnom štýle
...a v štýle, ktorý si len vy sami prajete.

Originálna svadba (ako) z filmu

Prajete si mať svadbu v štýle Star Wars či Harryho Pottera? Alebo si len chcete sadnúť na deku do trávy a vymeniť si prstienky bez oficiálnych strohých vyhlásení? Môžete to vyriešiť variantom, že sa predtým oficiálne vezmete len „vo dvojici“ na príslušnom úrade a svadbu si potom kompletne zorganizujete v štýle, aký sa vám páči. Často tak novomanželia riešia aj svadby, ktoré prebehli v zahraničí, alebo si svoj deň chceli prežiť iba spolu bez stresujúcich situácií, ktorými sú „Čo je s tou tortou?“ a im podobné.

Či už sa necháte oddať v improvizovanej kozmickej lodi, alebo si vymeníte sľuby a prstienky na obrovskej piknikovej deke spolu so skupinkou priateľov, želáme vám, nech je ten váš svadobný obrad nezabudnuteľný a nech si ho užijete od prvej až po poslednú chvíľu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky