Rutový brus – elegantná spomienka na minulosť

Vzrastajúca popularita na prvý pohľad starožitných brusov v modernom šperkárstve nepredstavuje žiadne prekvapenie, keďže takto brúsené surové diamanty a drahokamy ponúkajú originálny vizuálny zážitok. Fazety sa zaujímavo pohrávajú so svetlom a milovníci vintage sa nedokážu nabažiť ich osobitej iskry. K významným zástupcom brusov s dlhou históriou sa bezpochyby radí tzv. ruta (niekedy aj rozeta, ružica, angl. rose-cut). Základným poznávacím znamením je, že rozetový brus vyniká skôr leskom než brilanciou.

História

Premýšľate, kde tento brus prišiel k svojmu označeniu? To anglické vzniklo na základe jeho vzhľadu: fazety koruny sa zbiehajú v jedinom vrchole a svojím tvarom tak pripomínajú okvetné lístky nerozvinutého ružového púčika. Slovenský názov odkazuje na pôvodné kosoštvorcové fazety, inak označované ako ruty.

Pôvod ruty musíme hľadať na konci 14. storočia v Burgundsku, z ktorého sa brus šíril ďalej do Európy. Na začiatku štvorboké a šesťboké drahokamy sa spolu so zlepšovaním brúsnych techník v dobách renesancie premieňajú na osem až šestnásťboké ružice. Plôšky sa pod vplyvom tejto procedúry samozrejme zmenšujú a svetelné lúče získavajú priestor na zaujímavejšie efekty.

Vo svetle reflektorov ruta žiarila predovšetkým v georgiánskom a viktoriánskom období. Rovnako ako ďalšie starožitné brusy bola opracovávaná ručne a mala oslniť hlavne vo svetle sviečok. Veľké a široké fazety sa totiž aj za horších svetelných podmienok nádherne trblietali. Pred objavom briliantového brusu bola práve ruta štandardným spôsobom brúsenia okrúhlych drahokamov.

Po takmer storočnej odmlke, spôsobenej modernými technológiami, ktoré dokázali z kameňa získať čo najväčšiu brilanciu, sa dnes rutový brus vracia do hľadáčika milovníčok originálnych a vintage šperkov. Určitú rolu v tom hrá aj zásnubný prsteň Jennifer Aniston, Alison Brie či Camily Alves, ktoré klenotník ozdobil unikátnym diamantom.

  • Zlaté bezel náušnice s 0.52ct salt and pepper diamantmi Aiman
    Zlaté bezel náušnice s 0.52ct salt and pepper diamantmi Aiman
  • Zlatý prsteň s rutovým diamantom Ristow
    Zlatý prsteň s rutovým diamantom Ristow
  • Zlatý náhrdelník bezel so salt'n'pepper diamantom Vespian
    Zlatý náhrdelník bezel so salt'n'pepper diamantom Vespian
  • Prsteň z ružového zlata so švajčiarskym topásom Remi
    Prsteň z ružového zlata so švajčiarskym topásom Remi

Ako rutový brus spoznáme?

Hneď na prvý pohľad zistíte, že kameň je vybrúsený do ruty, keď uvidíte jeho plochú základňu a viacboký ihlanovitý vršok. Fazety tvarom najčastejšie zodpovedajú kosoštvorcu alebo trojuholníku. Ich počet variuje medzi historickými troma až súčasnými dvadsiatimi štyroma, spája ich však smerovanie k jedinému špicatému vrcholu. Ruta sa môže kvôli nižšej brilancii zdať sklená a mdlá, no aj tak jej široké plôšky zaujmú krásnymi a atraktívnymi zábleskami.

Plochý pavilón zaujme dvoma výraznými efektmi:

  1. Keďže sa taký drahý kameň vyznačuje plochou a nebrúsenou základňou, nemá ako odrážať svetlo, a preto je úplne priehľadný. V porovnaní s trblietavými briliantmi vynikajú ruty decentným a éterickým vzhľadom.
  2. Keďže „neukrýva“ v pavilóne žiadnu hmotu, môže sa v korune pochváliť celou svojou karátovou hmotnosťou. To znamená, že ruta sa javí pri pohľade zhora väčšia než briliant s rovnakou karátovou váhou.

Pre rutu je typický okrúhly tvar, ale brusiči sa nezľaknú ani výzvy v podobe oválu (oval), slzy (pear), markízy (marquise) či fantazijných tvarov, ak tomu povaha surového diamantu alebo drahokamu nabáda. Kreativite brusiča nič nebráni, preto sa môžete tešiť pohľadom na tvary v podobe draka, ale aj šesťuholníka.

Rutový brus
Rutový brus pristane drahokamom nielen okrúhleho tvaru
Rutový brus
Kosoštvorcové fazety vyniknú v prsteňoch i ďalších šperkoch

Dôležitosť farby (colour) a čistoty (clarity)

Moderné brusičské metódy vedú k tomu, že surové diamanty v najlepšom stupni farebnej škály sa obvykle brúsia do briliantových tvarov, keďže tie sú najvyššie hodnotené. Toľko žiadaná ľadová iskra sa však už nespája s rutovými dizajnmi. Tento brus si žiada kamene s teplejšou farbou tela.

Z dôvodu plnej transparencie je pri rute najdôležitejšou vlastnosťou čistota. Vzhľadom na to, že ju tvorí len malé množstvo plôšok, ktoré by odvrátili pozornosť od vnútorných nedokonalostí, sa dajú aj voľným okom v kryštáli vidieť nepatrné inklúzie.

Reálny pôvab diamantu tak ovplyvňuje skôr čistota než lepšia kategória na farebnej škále.

Typy osadení

Diamantový brus sa vyskytuje v dvoch formách:

  1. jednoduchá ruta: kameň často obklopujú menšie diamanty,
  2. dvojitá ruta: kameň býva spravidla centrálnym prvkom šperku a osadzuje sa buď vysoko alebo hlboko (objavíte ho aj pod označením dvojitá holandská ruta / double Dutch rose-cut); horizontálne umiestnené plôšky môžu byť viac, alebo menej štruktúrované.

Najčastejším spôsobom osadenia do šperku je luneta a krapničky, ktorých počet sa mení podľa veľkosti kameňa a typu klenotu.

Drahé kamene, ktoré sa do ruty brúsia

Návrat pod svetlá reflektorov zažívajú bezfarebné diamanty v rutovom bruse, farebné variácie najtvrdšieho nerastu však za nimi nezaostávajú, čo sa obľúbenosti týka. Do ružice sa dnes neuveriteľne často brúsia aj čierne, šampanské a dokonca aj nepriehľadné a rustikálne diamanty (nepleťte si rustikálne diamanty s tými surovými, na rozdiel od nich sú totiž brúsené a leštené).

Drahokamy, ktoré sa brúsia do ruty, nie sú v posledných rokoch ničím neobvyklým. Medzi obľúbené tak nesmieme zabudnúť zaradiť rubíny, zafíry, turmalíny, mesačný kameň alebo napríklad granáty. Ako ste už určite zaznamenali, spravidla ide o priehľadné kamene s vysokým stupňom čistoty.

Kvôli cene sa najsýtejšie sfarbené drahokamy najčastejšie brúsia do žiadaného briliantu, rute tak ostávajú jemnejšie odtiene, ktoré však ponúkajú ohromujúcu škálu pastelových farieb.

Brusiči zažívajú neskutočnú slobodu, ak si zvolia rutový brus. Veľmi často volia tvar, ktorý dovolí zachovať čo najvyššiu karátovú hmotnosť.

Rose cut prsteň
Prsteň zo žltého zlata s moissanitom v rutovom bruse
Rose cut
Zlatý prsteň s rutovým salt'n'pepper diamantom v lunetovom osadení

Z denníka odborníka

Tvar surového diamantu a drahokamu ovplyvňuje to, ako bude nakoniec vybrúsený. Brusiči sa usilujú o to, aby z kameňa zachovali čo najviac. Keď prejdete prstom po starožitnom diamante vybrúsenom do ruty, často ucítite, že brus sleduje tvar diamantového kryštálu a nie je perfektne zaoblený. Plytkosť ruty z nej robí dokonalý brus pre tenšie kryštály, ktorých hĺbka iným brusom nestačí. Ružica taktiež ponúka širšiu škálu tvarov, pretože umelci sa nemusia tak veľmi sústrediť na absolútnu symetriu ako pri tradičnom briliante.

A prečo si drahý kameň v rutovom bruse zaobstarať?

Diamant vyzerá väčší

Najväčším prínosom tohto diamantového brusu je určite to, že ukazuje celú svoju karátovú váhu. Moderné brusy časť svojej karátovej hmotnosti ukrývajú v pavilóne pod rundistou. Za svoje peniaze teda získate výraznú a zaujímavú protihodnotu.

Aj diamant v horšej kvalite vyzerá skvele

Ak si zvolíte rutu, nemusíte vyhľadávať diamanty prémiovej farby. Svoje nároky na D–Z škále môžete znížiť a aj tak vás bude tešiť nádherný kameň. Ružicovému brusu totiž svedčia teplejšie odtiene. Cena diamantu v rutovom bruse býva výhodná.

Farebné drahokamy vyzerajú nádherne

Ruta svedčí farebným diamantom a drahokamom. U nich totiž brilancia a svetelné vlastnosti nehrajú tak dôležitú rolu ako u bezfarebných kameňov. Tento brus dokáže pôsobivo zdôrazniť sýtosť a tón farby.

Vzhľadom na chýbajúci pavilón sa vybrúsený kameň v šperku nachádza veľmi blízko vašej pokožky, preto sa tento brus pokladá za veľmi zmyselný a intímny.

Rutový brus sa zaradzuje medzi staré brusičské techniky, ktoré boli omnoho jednoduchšie ako tie súčasné, čo je na ňom vidieť. Aj napriek tomu dokáže odrážať a lomiť svetlo unikátnym spôsobom, vďaka ktorému si určite nájde svojich obdivovateľov. Ak vás fascinujú vintage šperky, ruta predstavuje sofistikovaný a okúzľujúci dizajn z minulosti, ktorý ozvláštni každý klenot.

Zaujímavosti

  1. Podľa počtu radov faziet rozoznávame ruty jednoradové, dvojradové atď.
  2. Podľa sklonu koruny k fazetám rozlišujeme brabantské (náhly sklon) a holandské ruty (pozvoľný sklon).
  3. Vzhľadom na plochu spodnej strany ruty môžu šperkári z jedného kameňa vybrúsiť dva drahokamy.
  4. Termín holandská ruta mimo iné označuje 24 fazetový brus, kým pod označením antverpská ruta sa skrýva kameň s vrcholom vybrúseným do 12 plôšok.
  5. Za jeden z najslávnejších rutových diamantov sa považuje „Veľký Mogul“ (Great Mogul), ktorý v 17. storočí popísal francúzsky cestovateľ Tavernier. Zo surového kameňa s váhou 787,5 ct bol vybrúsený diamant s 280 ct. Osud Veľkého Mogula je neznámy, ale predpokladá sa, že sa buď stratil alebo bol rozrezaný na menšie diamanty (niektorí sa taktiež domnievajú, že je to buď Koh-i-Noor alebo Orloff).

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky